Uviažte si pevné puto s Vašim dieťaťom

Certifikovaná lektorka nosenia detí V bavlnce.cz

 


Prehľad nosičských pomôcok

Pevné šatky

Najideálnejším nosičským riešením je z mojej skúsenosti pevná šatka. Je totiž vhodná od narodenia a nosnosť sa pohybuje v rozmedzí 15-20kg a viac. Niektoré pevné šatky majú záťažovú nosnosť až 700kg. Uväzovanie pevnej šatky vyžaduje istú zručnosť, ale zväčsa to nie je také zložité. Ak sa to naučíte, zaberie to pár minút. Pri úväzoch do ktorých sa dieťa vkladá, je potrebný odhad, aby nebol úväz príliš voľný, alebo naopak príliš dotiahnutý. Pevné šatky sa v závislosti od značky nosením „zanášajú“, čo v nosičskom slovníku znamená, že sa stávajú poddajnejšie. Tkaniny neodporúčam žehliť (s výnimkou šatiek s prímesou ľanu a konope). Po praní môžete šatku zatočiť ako keď žmýkate uterák a toto urobiť niekoľko krát. Na vyrovnanie a zmäknutie šatky si zoberte šatku so sebou do postele :) takto si ju pekne svojím telom ožehlíte. Šatku si môžete si kúpiť aj použitú a zanosenú, kvalitné šatky majú dlhú životnosť. Medzi obľúbené značky patria Didymos a Ellevill pričom tie osobne považujem za jedny z najlepších. Potom nasledujú Storchenwiege, Hoppediz, Babydoo. Dĺžka šatky závisí od konfekčnej veľkosti nosiacej osoby.Dĺžky šatiek sú rôzne a zavisí to od konkrétneho výrobcu. Ak neviete, akú dĺžku šatky potrebujete, pozrite Dĺžky šatiek

Pevné šatky sa najčastejšie vyrábajú zo 100% bavlny, ale používajú sa aj iné s prímesou ľanu, konope, vlny, bambusu, kašmíru a i. Nové, cenovo dostupné šatky zoženiete za 50-150 eur, zanosené už od 30. V pevnej šatke môžete nosiť dieťatko vpredu, na boku, na chrbte, dokonca tandemovo.

Elastické šatky

Sú vhodné od narodenia a v závislosti od výrobcu sa nosnosť udáva 8kg – 15kg . Elastické šatky sú tolerantné k nedokonalosti úväzu, čo ocenia najmä začínajúce "nosičky". Veľmi dobré sú pri úväzoch, ktoré sa najprv uviažu na telo nosiča a potom do neho dieťa vložíte, pretože odhadnúť veľkosť úväzu si vyžaduje cvik. Elastické šatky sa dajú využiť aj pri úväzoch, ktoré sa doťahujú až po vložení dieťatka. Nevýhodu elastických šatiek je praktická nosnosť približne len 6kg, kedy šatka povoľuje. Cenovo sú tieto šatky dostupnejšie, hoci využívať ich budete asi len krátko. Medzi bežne používané značky elastických šatiek patria Moby, ktoré sú jedny z najlepších elastických šatiek, ďalej Liliputi, Hoppediz, Bkay, a iné.

Ergonomické nosiče

Hmotnosť dieťatka sa rozdelí na obe plecia, ľahká a rýchla manipulácia presvedčí tých, ktorí nechcú viazať šatky. Niektoré z nich majú aj vložky pre novorodenca, avšak osobne ich odporúčam v rozhraní od 3-6 mesiacov. Pretože žiadny nosič nie je možné dotiahnuť tesne na telo nosiča, čo je obzvlášť pri nosení maličkých detí dôležité. Manduca je jeden z najobľubenejších nosičov, kde je možné prekrížiť popruhy na chrbáte, čím sa vyhnete upínaniu spojovacej pracky. Ďalšie kvalitné nosiče sú napr. Boba, Ergo, Alpino, Beco, Patapum a pod. to sú značky do ktorých sa opatí investovať. Sú cenovo náročnejšie avšak nezábudajme, že ide o ergonomické nosiče, ktoré podporujú správny vývin kĺbikov a zaoblenie chrbátika. Laici si ich často mýlia s klokankami, avšak rozdiel je v cene a tiež v zdravej ergonomickej polohe. Za spomenutie stoja tiež slovenská Zumbucca, Kibi, Tula, Fly. Nosenie je možné vpredu, na chrbáte a na boku. Váha dieťatka je rovnomerne rozložená. Kvalitné nosiče majú dlhú životnosť, nie je teda nevyhnutné kupovať nový.

Mei Tai

Mei Tai je látkový ergonomický nosič pôvodom z Japonska. Dokáže ho ušiť šikovná krajčírka, nemusíte si ho nutne kupovať. Na druhú stranu, skvelý Mei Tai slovenskej výroby zoženiete napr. na  www.handmadealandizi.sk. Mei Tai je skladný, vzdušný (skvelé v lete), ľahko sa s ním manipuluje. Nosenie je možné vpredu, na chrbáte, na boku.

Ring Sling

Ring Sling je vyrobený zväčsa z látok, ktoré sa používajú na šatky. Je to šatka spojená 2 kovovými krúžkami, pomocu ktorých sa doťahuje. Nosenie je možné vpredu, v kolíske, na bok aj na chrbáte. Váha dieťatka je rozložená na jednom pleci nosiča, preto je skôr vhodný na kratšie ponosenie. Cenovo je menej náročný.

Babyvak

Výhodou babyvaku je rýchla manipulácia, nevýhodou záťaž na jedno rameno nosiaceho a náročné doťahovanie babyvaku. Pri prenášaní dieťatka z auta a pod. má však svoje uplatnenie. Samozrejme aj babyvaky majú svojich priaznivcov. Nosenie možné v predu, na chrbáte, na boku, kolíska. Uťahuje sa krúžkom, alebo popruhmi s plastovými prackami.